Je “gap year” hanbou?

2
712

V zahraničí zaužívaný stereotyp, na Slovensku neznámy pojem. V súčasnosti sa čoraz viac stretávame so skutočnosťou, že študenti nie sú dostatočne informonavní o svojich možnostiach.
Jednou z nich je už spomínaný “gap year” alebo vo veľmi voľnom preklade “čas bádania.” Čo teda “gap year” zahŕňa? Ak ťa čaká maturitný ročník a stále netušíš čo ťa baví, čo
by si rád robil a si tak trochu stratený v živote, je to jedna z najlepších možností, ktoré môžeš využiť a o ktoré môžeš požiadať. Je to presne rok medzi ukončením strednej školy a nástupom na vysokú, počas ktorého môžeš bádať. Je to čas, ktorý študenti najčastejšie využívajú na cestovanie občas spojené s príležitostnou prácou, brigádou alebo učením sa a skúšaním nových vecí. Tento rok slúži študentom najmä na “vybúrenie” sa a „dospetie”, keďže množstvo z nás maturuje v príliš skorom veku, v ktorom ešte psychicky nie sme pripravení čeliť tak veľkému nátlaku, aký je
vyvíjaný na vysokých školách, ktoré očakávajú vyspelých, rozumných a samostatných ľudí so záujmom o to, čo budú študovať. Možno počas tohto roka zistíš, že ti život bez školy vyhovuje a že tvoje cestovateľské sny sa môžu splniť aj bez nej. Alebo práve naopak, prídeš na to, že odbor ktorý ti neustále tlačili do hlavy rodičia ťa vôbec nebaví, nemá pre teba žiadnu perspektívu a chceš študovať niečo diametrálne odlišné. Jednoducho si vyčistíš hlavu, naberieš novú inšpiráciu, zážitky, dostaneš druhý dych a všetko pôjde možno trochu ľahšie. Avšak každý list má dve strany. Aj tento úžasný “gap year” má svoje nevýhody. Na Slovensku to nie je až tak podporované a najmä zaškatuľkovanie názorov vie spôsobiť množstvo problémov. Nie je to však nič, čo by sa nedalo zvládnuť, no v každom prípade treba byť pripravený na všetko. A teraz späť k pôvodnej otázke – Je “gap year” hanbou? Určite nie! Je to skôr pomoc ako potupa!

2 KOMENTÁRE

  1. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ