Čo sú to emodži?

9
1462

V dávnych dobách písali ľudia básne, ktorými prejavovali svoje pocity a dojmy. Dnes emócie ľudia vyjadrujú pomocou moderného trendu, zvaného emoji (u nás písané ako emodži). Image result for emoticonsDoslova to znamená e (obrázok) a modži (charakter). Skrátene, jedná sa o vylepšenú verziu smajlíkov alebo tiež emotikon, ktorá sa začína rozširovať po celom svete. Je niekoľko rôznych grafických druhov a každá služba, či platforma používa svoje.

Emodži sa používajú hlavne ku krátkemu vystihnutiu aktuálnych emócií, ale i aktivít a predmetov. Môžu byť použité i v texte pre náhradu slov, väčšinou teda pre nahradenie konkrétnych podstatných mien. Používajú ich skôr mladšie generácie a väčšinou v neformálnych konverzáciách. Najčastejšie sa vyskytujú na konci správy, poprípade vety. Dokonca sa môže stať, že ak emodži nepíšete a druhá strana áno, môže vás druhá strana brať ako naštvaného, a to len kvôli tomu, že žiadne emodži nepíšete.
S emodži sa najčastejšie stretnete asi v mobilných aplikáciách, ako je WhatsApp, Messenger Image result for emoticonsči Snapchat. Jasné, že to nie je záležitosťou len niekoľkých aplikácií. Emodži sú dnes už dokonca súčasťou Unicode, čo je medzinárodná sústava všetkých znakov abecied. To pre nás znamená, že časť z nich je možné používať univerzálne kdekoľvek v písanom texte spolu s písmenami a inými znakmi. Kompatibilita však nie je dokonalá, stále je tu mnoho ikon, ktoré sa druhému užívateľovi zobrazia ako prázdny štvorček.Related image

Samotné emodži sa na rôznych zariadeniach môže zobrazovať inak. V starších verziách Androidu sa napríklad emodži v texte zobrazovali len čiernobiele, zatiaľ čo vo verzii 5.0+ by sa mali zobrazovať na všetkých zariadeniach farebne. U iOS boli farebné vždy. Všetko záleží na tom, ktorú sadu emodži používate. Dnes už dokonca Apple smajlíci môžu meniť farbu pleti (svetlejšie a tmavšie odtiene).

Mimo farebnej a čiernobielej varianty, rozlišujeme niekoľko druhov emodži.
Jedná sa o vlastné sady aplikácií, či platforiem. Medzi najčastejšie používaqných emodži patria aj napríklad smajlíci z Facebook Messengeru, noví smajlíci zo
Snapchatu (oficiálne Twitter smajlíci), potom tiež Google emodži (ktorých nájdete
v Androide 4.4+), WhatsApp smajlíci (z iOS), Samsung, LG, Mozilla, Microsoft a ďalší.

Smajlíkov na smartphonoch môžete písať pomocou malého tlačidla so symbolom smajlíka dole vpravo na klávesnici, pokiaľ to vaša klávesnica podporuje. Ak nie, nie je problém si stiahnuť alternatívnu, ako je napríklad Google Keyboard alebo SwiftKey. Image result for emoticonsNiektoré aplikáciemajú dokonca svoje tlačidlo v textovom poli pre vloženie smajlíkov (napríklad WhatsApp, či Hangouts). Vo Windows 10 môžete písať smajlíky pomocou softwarovej klávesnice, ktorú zobrazíte pravým kliknutím na hlavný dolný panel a zvolíte zobraziť dotykovú klávesnicu. Vpravo pri hodinách by vám potom mala naskočiť ikona klávesnice, v ktorej potom nájdete i smajlíkov.

Na sociálnych sieťach môžete väčšinou zareagovať na nejaký príspevok len tlačidlom To sa mi páči, alebo srdiečkom. Samozrejme, to by sa malo čoskoro zmeniť. Facebook mal nedávno začať pracovať na tlačidle To sa mi nepáči, ale namiesto toho teraz zverejnil Mark Zuckerberg novú podobu tlačidla To sa mi páči. Disponuje niekoľkými hlavnými emodži, vďaka ktorým môžete hlbšie vyjadriť vaše pocity na daný príspevok(Super, Haha, Žasnem, Je mi to ľúto, Štve ma to).Image result for emoticons
Na záver teda len chcem povedať, aby ste emodži nebrali ako úplný štandard, ktorý môžete použiť kdekoľvek. Ale emodži, ktorých vložíte z klávesnice smartphonu, sa zobrazia napríklad v Gmaily, ale u iných správcov pošty by som bol opatrný. Môže sa stať, že druhá strana
dostane len prázny štvorček.
Každopádne, vďaka emodži môže byť vaša konverzácia omnoho živšia.

Autor: Dominik Fryč

9 KOMENTÁRE

 1. Great paintings! That is the type of info that are supposed to be shared around the internet. Shame on the seek engines for not positioning this put up higher! Come on over and discuss with my website . Thank you =)

 2. Incredible update of captchas regignizing package „XRumer 16.0 + XEvil“:
  captchas recognition of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 8400 another size-types of captcha,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can use XEvil 4.0 with any most popular SEO/SMM programms: iMacros, XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

  Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.

  FREE DEMO AVAILABLE!

  See you later!

  http://XEvil.net/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ