Príbehy z kníh sa často stávajú skutočnosťou. Teda, aspoň to si mnohí z nás myslíme. Chodíme na plesy v šatách Popolušky, spíme dlhšie než sto rokov, v lese sa obávame hrozivých vlkov. Rozprávky z kníh prenášame do reality, kvôli jedinému – Páčia sa nám ich konce!

Otázkou ostáva, prečo sú niektoré choroby pomenované po týchto nádherných príbehoch o vzne-šených princeznách, vysnívaných princoch, záhadných dievčatkách, malých chlapcoch, či dospelých ľuďoch závislých na ich vzhľade? Čo viedlo vedcov k práve takémuto pomenovaniu?

Syndróm Alici v krajine zázrakov

Ide o veľmi vzácny syndróm spojený s migrénami a poruchami videnia. Najčastejšie sa objavuje u detí a mladých dospelých. Môže byť spôsobený bolesťou hlavy, epilepsiou, vírusmi alebo mozgovými nádormi. Postihnutí často popisujú veci v inej veľkosti, v akej reálne sú. Nejde však o halucinácie.

shutterstock_102732383

„Pozerala som sa práve na hrniec,
keď sa z ničoho nič jedna jeho hrana začala zväčšovať. Pomaly sa stala o 50% väčšia
ako tá druhá. Zavrela som oči, otočila sa a skontrolovala ostatné predmety
v miestnosti. Všetko vyzeralo divne.
Po pár minútach sa to však vrátilo do normálu.“

Príznaky: popisovanie väčšej alebo menšej veľkosti a vadné vnímanie objektov, času a priestoru, spomínané poruchy videnia.

 

Syndróm Doryana Graya

Odkiaľ prišlo meno tohto syndrómu je každému známe. Obraz Doryana Graya sa stalo významným dielom Oscara Wilda. Hlavná postava sa obáva svojho staréhooscar-wild ja a tak predá vlastnú dušu. Obraz starne namiesto neho.
Pacienti sa vyznačujú nadmernou posadnutosťou nad fyzickým vzhľadom, ako sú zmeny spôsobené pribúdajúcimi rokmi.

„Nakoľko dvere boli zamknuté, vliezli do izby cez okno. Oproti stene zbadali portrét Doriana Graya v celej jeho kráse a mladosti. Na zemi ležal muž s nožom zapichnutým v hrudi. Jeho tvár bola stará a škaredá. Len prstene na jeho ruke ukázali, kto to je. „Tvár bez srdca.“

Príznaky: narcistické rysy, závislosť na kozmetických prípravkoch, procedúry, prípravky na chudnutie.

Popoluškin syndróm

Ide o bežný jav u deti, ktoré vytvárajú prehnané cinderella
historky o tom, ako sú zneužívané, týrané
alebo zanedbané adoptívnymi či nevlastnými rodičmi.
Čo sa týka chovania u žien (podobné tomu u
Popo-lušky), oficiálne nejde o psychickú poruchu. Žiadny vedec totiž nemôže pochopiť, prečo sa ženy cítia inak, ako ani ich chovanie.

Syndróm Petra Pana 

„Ja nechcem vyrásť!“ hovorí J. M. Barrieho populárna postava z Krajiny Nekrajiny.
Podľa pop-psychológie, trpiaci týmto syndrómom sú dospelí, ktorí sú sociálne nezrelí. Majú tendenciu vyhýbať sa zodpovednosti a často cítia potrebu byť rpeter-pan-to-neverland1ozmaznávaní. Najviac prevláda v generácii narodenej
v neskorých 80-tych a 90-tych rokoch, kde zmysel pre zodpovednosť údajne nedochádza zďaleka tak skoro, ako to bývalo.
Ovplyvňujúce faktory: ochrana rodičovstva, moderná doba, problém s nájdením vhodného partnera, rastúce náklady na bývanie.

Príznaky: výbuchy emócií, nespoľahlivosť, neschopn-osť relaxovať, pocity viny, ťažkosti s vyjadrením lásky, frustrácia vedúca k samoľúbosti a depresii, šťastie, kto-ré sa zmení na paniku, hnev.

 

Existuje mnoho symptómov, ktorých názvy nás prekvapia. Niektoré sú známe, ako napríklad Sherlock Holmes či Stockholm, iné zas nie. Odkiaľ prišiel nápad dať im práve takéto mená je v mnohých prípadoch záhadné. Jedno však ostáva jasné. Rozprávky sa nachádzajú aj v realite, len o nich veľakrát nevieme.

Alžbeta Bujdošová

Foto: Shutterstock

3 KOMENTÁRE

  1. Amazing blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any tips? Thank you!

  2. I just want to say I’m very new to weblog and absolutely liked your web-site. Likely I’m going to bookmark your blog post . You certainly come with great articles. Bless you for revealing your blog.

  3. The the next occasion Someone said a weblog, Hopefully it doesnt disappoint me just as much as this place. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something fascinating to say. All I hear is a lot of whining about something that you could fix if you werent too busy in search of attention.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ