Cestovanie nie je len pre „veľkých“

5
534

Mladí, vášniví a zvedaví. Takí sme my. Baví nás pátrať, objavovať, spoznávať a ťažko nás zastaviť. V žilách nám prúdi život a vrie krv od nedočkavosti za novými zážitkami. Chceme roztvoriť krídla a vyletieť z hniezda ďaleko, do nepoznaných výšin a diaľok. Krčíme sa medzi štyrmi stenami a klietka, v ktorej sme uväznení ako malé vtáčatá nás irituje. Aj ty si už vyrástol natoľko, že ťa omrzela každodenná cesta mestskou hromadnou dopravou? Aj tebe žiaria oči pri pohľade na dych vyrážajúce fotografie, ktoré nachádzaš na rôznych sociálnych sieťach? V tom prípade je čas na malú zmenu či malé dobrodružstvo! Pre tých, čo nevedia, ako po prvý krát vycestovať, tu je pár rád. 1. Kto sa bojí nejde do lesa Ak sa chystáš / chystáte vycestovať, sám či s kamarátmi, nezabudnite si pribaliť kúsok odvahy a hlavne dobrej nálady. Odvaha a komunikácia sa často vypláca, veď napokon všetko sa dá zvládnuť. Cestovanie nie je len pre „veľkých“ Pre mnohých môže byť prvou prekážkou na ceste povolenie rodičov. Tí sa o nás boja a strážia si nás ako oko v hlave. Dobrou správou však je, že presvedčiť svojich rodičov nie je vždy nemožné. Možno úplne postačí presvedčiť ich, že ste schopní postarať sa o seba aj v zložitejších situáciách, a že doma už viac nemajú malé, vystrašené a plaché dieťa. Samozrejme treba rátať s tým, že to chvíľu potrvá. Ich ôveru by si mohol získať napríklad väčším záujmom o domáce práce, ktoré často nechávame na rodičov. Ber svoje povinnosti zodpovedne a preukáž sa ako uvedomelý voči svojim úlohám. Dovŕšením 15. roku môžete cestovať aj mimo územia Slovenska, no najprv si položte otázku: Som na to pripravený? 3. Aj málo stačí Svet je lákavé miesto plné zákutí, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Chceme zažiť veľké veci, chceme spoznať nepoznané krajiny… ale najprv, povedzme si úprimne, ako dobre poznáme Slovensko? Slovensko rozhodne má, čo ponúknuť. Od vysokých pohorí a vrchov pokrytých snehom až po zurčiace potoky v dolinách. Ak si sa doteraz ešte nevydal na žiaden výlet, dobrou voľbou by mohla byť nenáročná vychádzka na neďaleký hrad či zrúcaninu. Napr. Slovenský kras, Slovenský raj, atď. Samozrejme nie všetci obľubujú turistiku a preto tí, ktorí sa len radšej prejdú niekde po ulici, navštívia múzeá a galérie, tí môžu objavovať centrá blízkych miest. nezvyčajné nie sú ani trhy v menších mestách. Napr. Bardejov- pýši sa svojimi kúpeľmi a kúpeľnými oblátkami, ale aj starovekým centrom…, Prešov, Kežmarok, Spišská Nová Ves atď. 4. Peniaze sa vždy nájdu Veľkou výhodou môže byť tvoje vreckové. Dĺžka tvojho sporenia síce záleží od jeho výšky, no nakoniec to bude stáť za to. Ak vreckové nedostávaš, môžeš sa dohodnúť s rodičmi. Môžeš napríklad povysávať za malú finančnú odmenu alebo vynášať smeti… Verím, že v sebe nájdete toho ukrytého cestovateľa a nenecháte sa odradiť malými či väčšími prekážkami!
Zuzana Rakacká

5 KOMENTÁRE

  1. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

  2. I simply want to mention I am very new to weblog and really loved your website. Almost certainly I’m planning to bookmark your blog . You absolutely come with wonderful well written articles. Bless you for sharing your website.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ