Foto: Shutterstock
Barbora, SOŠ Gemerská 1, Košice
Barbora, SOŠ Gemerská 1, Košice

Zdravím! Volám sa Barbora mám 18 rokov a študujem odevný dizajn na SOŠ Gemerská v Košiciach. Popri škole sa venujem historickému šermu. Našla som si záľubu v slovanských odevoch, ktoré sama zhotovujem pod menom Rusalka.

Tento článok by mal byť o dnešných módnych trendoch.
Ako sa hovorí:

„šaty robia človeka“, ale u mňa to tak neplatí…

Najradšej nosím to, čo mi vypadne zo skrine. Moje oblečenie je odrazom toho, čo počúvam. Najviac ulietam na hudbe od 70-tych rokov (nemyslím Abbu ani Cindy Lauper) :). Počúvam skôr niečo tvrdšie. Najväčšou láskou sú napríklad Black sabbath a Deep purple. V čom sa najčastejšie túlam po uliciach, je kožená bunda (sida), obtiahnuté jeansy, tielko, ktoré odhaľuje moje tetovania 🙂 a moje najdrahšie Sharky (topánky). Jeansy nie sú to jediné, čo denne vytiahnem zo skrine. Fascinuje ma móda 50-tych rokov konkrétne Pin-up. To čo sa mi páči na štýle Pin-up je, že ich šaty vystihovali ženskosť a nebolo to nijak vulgárne. Nosili podväzkové pásy, lodičky na vysokých opätkoch a šaty, ktoré im zvýraznili osí pás. Najväčšou dokonalosťou boli ich vlasy a make-up, ktorému ani ja neviem odolať. Myslím si, že čierne očné linky a červený rúž nikdy nevymiznú z módy. Ďalšou čerešničkou tohto štýlu sú korzety, vďaka ktorým mali ženy osí pás a v dnešnej dobe sa nosí už nielen ako spodné prádlo. Aj tento dokonalý kúsok v rôznych štýloch môžete nájsť u mňa v šatníku. Keď už sme pri korzetoch, s nemým úžasom sledujem tvorbu mladej českej korzetierky, ktorá je známa pod menom Riwaa Nerona a tieto skvosty nielen navrhuje, ale aj zhotovuje. Dúfam, že v blízkej budúcnosti budem jeden z týchto kúskov vlastniť aj ja.

Riwaa Nerona - korzet beatrix
Riwaa Nerona – korzet beatrix

Moderné je stále vrstvenie materiálov a niekedy
aj kombinovanie nekombinovateľných
jednotlivých kúskov.

Okrem oblečenia na tomto štýle Pin-up sa mi páči aj to, že šaty robili ženy pôvabné, aj napriek tomu, že nemali dokonalé postavy, čo sa v dnešnej dobe už „nenosí“, keďže sa ženy trápia večnými diétami, len aby vyzerali ako modelky z časopisov. Tiež nemám dokonalú postavu, z čoho si ťažkú hlavu už nerobím. Pri potulkách mestom ma vedia dosť pobaviť, ale aj zaraziť dievčiny trochu „obéznejších“ fi gúr, ktoré sa určite celé ráno trápili ako sa vtrepať do legín veľkosti XS a svojou ladnou chôdzou na 10cm opätkoch priťahujú pohľady okoloidúcich. Keďže sme pri legínach, tiež ich s obľubou nosím. Dnes ich už zoženiete v rôznych strihoch a farbách, najväčšou obľubou u žien sú asi neónové farby, ktoré ma denne oslepujú, všade kam sa pohnem. Tieto takzvané neónky ja veľmi nemusím, ale je to vec vkusu. Osobne preferujem čiernu, červenú a zemité farby, ktorými určite žiadna kočka nič nepokazí.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Keďže čierna farba zoštíhľuje, dobre sa kombinuje a tiež sa v nej dobre cítite. Ďalšou kuriozitkou pre moje oči je štýl, ktorému podlieha väčšina mladých a nazývajú sa Hipsteri. Väčšinou ulietajú na veľkých tričkách s rôznymi nápismi, topánkach s vysokou podrážkou, šiltovkách s plochým šiltom a úzkych nohaviciach či riasených sukniach s vysokým pásom. O niečo pohodlnejšie sa obliekajú uznávači štýlu Hippie. Nie je to tak dávno, čo som sa tak obliekala aj ja. Nelámu si hlavu nad tým, čo sa o nich hovorí. Prevažnú časť oblečenia majú zo second handu, ktoré je farebné, veselé a pohodlné. Preferujú prirodzenú krásu a sú úzko spätí s prírodou.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Okrem Hippie som okúsila aj Punk, bolo to búrlivé rebelské obdobie plné slobody. Nosila som kárované nohavice alebo sukne, k tomu, aby ma neodvialo ďaleko, som si pripínala reťaze. Sukne som doladila potrhanými silonkami a prsia som zahalila pod tričká punkovými kapelami a rifl ovú vestu, ktorú som si zdobila rôznymi nášivkami. Na nohách som mala svoje vždy obľúbené túlavé topánky (kanady) a samozrejme nesmeli chýbať drobné módne doplnky ako kožené náramky s vybíjanými cvočkami, piercingy a farebné vlasy. Ako sa hovorí, „koľko ľudí, toľko chutí“, čiže je toho veľmi veľa o čom sa dá písať, ja som uviedla len to, s čím sa stretávam denne. Ak môžem poradiť dievčatám, ktoré chcú byť in, „nebojte sa farieb“! Hitom sú marsala – farba vína, custard – žiarivá žltá, strawberry ice – jemná ružová, aquamarine – upokojujúca modrá, classic blue – výrazná modrá, tangerine – šťavnatá oranžová. Určite si vyberiete svoju obľúbenú farbu a oživíte svoj šatník novými kúskami, ktoré Vám v prvom rade musia svedčať a Vy by ste sa v nich mali dobré cítiť.

Moderné je stále vrstvenie materiálov a niekedy aj kombinovanie nekombinovateľných jednotlivých kúskov. Ja som sa spolu s mojimi spolužiačkami zúčastnila medzinárodnej súťaže Módna línia mladých, ktorá sa koná v Prešove. Nezískala som cenu, ale to mi nezobralo chuť do práce pri ďalšej tvorbe.

Na fotkách môžete vidieť aj prácu mojich spolužiačok – nádejných odevných dizajnérok.

■Barbora, SOŠ Gemerská 1, Košice

7 KOMENTÁRE

  1. I simply want to mention I’m very new to blogging and seriously loved your website. Most likely I’m going to bookmark your website . You amazingly have remarkable writings. Thanks a lot for sharing your web page.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ