7 TYPOV REVÍZOROV V MHD

4
1253
Scania Citywide LF 6x2, 3-axle articulated bus with driven rearmost axle. Södertälje, Sweden Photo: Dan Boman 2013

KEĎ ICH STRETNEŠ BEZ LÍSTKA, SI O 50 EUR ĽAHŠÍ: 7 TYPOV REVÍZOROV V MHD

Jeden nastupuje vpredu, druhý v strede a tretí vzadu. Majú hrubé bundy, kapsáče, najprv sa tvária, že sa nepoznajú a vo vnútri sú už jedna ruka. Obávaných revízorov má len málokto rád, no aj takéto povolanie existuje a vždy sa nájde niekto, kto túto prácu vykonáva. Hoci z princípu je správne kontrolovať a pokutovať neplatičov, hlavne, ak patríš k poctivákom, ale veľakrát sa stáva i to, že sa aj k poctivým slušným cestujúcim správajú ako ku odpadu, či kriminálnikom, sú povýšeneckí a zabúdajú na to, že každý mesiac im nabehne na účet výplata práve vďaka všetkým tým, čo dennodenne využívajú MHD.

Týchto 7 typov revízorov (niekedy sa do jedného skĺbi aj viac typov) poznáš, ak pravidelne cestuješ košickou mestskou hromadnou dopravou – električkami, autobusmi,
či (kedysi) trolejbusmi:

day-rider-pass-admission-ticket#Golem
Najčastejší typ revízora. Je to chlap veľký ako hora, oblečený ako neonacista – má kapucňu, kapsáče, väčšinou zlú náladu a budí rešpekt aj u inak nebojácnych jedincov. Čierni pasažieri, ktorí s ním najprv nechcú spolupracovať, rýchlo pocítia jeho hnev a zistia, že sa ho len tak nestrasú a zahrávať sa s ním neoplatí.

#Flirtovač
Nejde z neho strach, skôr šarm, či vtip; pri kontrole lístkov sa mu kde-tu mihne aj úsmev na perách, najmä, ak si ho pýta od peknej slečny. Omnoho väčšiu radosť má, ak náhodou takáto slečna nemá lístok, a tak s ním musí vystúpiť a tá si od neho vypočuje všakovaké hlášky typu: “Taká pekná a cestuje načierno!” „A čo po vás frajer nepríde na aute?“ a pod. Rád si „rýpne“ do každého, svoju prácu berie ako zábavu a spoločenské vyžitie.

#Chytač
Chlapík na „špinavú robotu“. Väčšinou od ľudí nepýta lístky a máloktorý cestujúci si ho všimne. Je to revízor, ktorý je postavou mohutný. Mlčky totiž postáva pri dverách, sleduje situáciu, kým ostatní revízori kontrolujú pasažierov. Je tam z dôvodu poslednej možnej inštancie v prípade, keby nejaký chytrák prefrčal okolo kontrolórov bez povšimnutia, či prípadne bez platného lístka chcel zdrhnúť najbližším únikovým východom z autobusu, či električky. Narazí však na „kameň“ – ten ho rýchlo spacifikuje. A ak sa mu ten chytrák náhodou nehodou prešmykne, neostáva mu nič iné, len utekajúceho čierneho pasažiera naháňať. Celkom nevďačná úloha vyžaduje dobrú fyzickú kondíciu, ktorou disponuje máloktorý revízor, preto tzv. „chytač“ nie je až tak častý účastník procesu kontroly.

#Útly, IT výzor, hipstersky až moderne oblečený 1544621894muž
Aj takých už bolo v MHD vidieť. Tento typ existuje preto, aby ťa zmiatol. Každý je predsa zvyknutý na golemov, preto z okna vyhliada len ich. Útly muž, na revízorské pomery oblečený „moderne“, či naštýlovaný hipstersky, neplatičov preto vždy zaskočí, a teda aj „skasíruje“.

#Ten, čo nevie anglicky
Keďže Košice, veľmi pomaličky, ale isto, kde-tu objavia aj zahraniční turisti, mnoho z nich počas návštevy nášho mesta cestuje aj hromadnou dopravou. Často sme však boli svedkami toho, že keď sa k turistovi prirútil neznámy chlap ako hora (revízor) a hovoril naňho slovenčinou, chudák zahraničný návštevník bol poriadne vydesený a nechápal, čo po ňom chce. Keď revízor po hodnej chvíli pochopil, že pasažier nie je „našinec“, zavolal si na pomoc ďalších kolegov a už nad ním krúžili ako supy nad zdochlinou a utierali si kútiky úst, lebo to vyzeralo „nádejne“. Ani jeden však nebol na toľko „pán“, aby zo seba vydal jedinú súvislú jednoduchú vetu v prítomnom čase používajúc základné slovíčka úrovne A1 po anglicky, tak si museli vziať na pomoc a preklad iného spolucestujúceho. A tu človeku víria hlavou otázky typu: akú školu človek má mať absolvovanú, aby robil takúto prácu?! Aspoň nejaké základy všadeprítomného anglického jazyka by určite neboli na škodu.

#Postarší pán
Tohto pána by pasažieri ako revízora určite neoznačili. Je šedivý, má okuliare a vyzerá ako učiteľ či úradník, aj keď je oblečený športovejšie, zrejme býva v garsónke a vystrihuje si bizarné správy z novín. Omyl! Nebýva síce vyslovene nepríjemný, no vie aj poriadne vystrašiť, či postrašiť. Pozná odpoveď na každú otázku, používa hlášky, aké pozná iba jeho generácia.

#Žena!

Priznajme si to, 99 % pasažierov ženu ako revízorku neakceptuje. No aj revízorka už 920x920mnohých poriadne schladila zlovestným pohľadom a chlapským hlasom pri pýtaní cestovného lístka a určite patrí medzi najúspešnejšie vyberačky pokút. Čo sme s nimi mali zatiaľ tú česť my, neboli veľmi milé. Nič vám neodpustia, nepočúvajú vaše argumenty a hrajú to na to, že sú „slabé ženy“ a neslobodno na ne povedať krivého slova.

4 KOMENTÁRE

 1. Revolutional update of captcha regignizing software „XRumer 16.0 + XEvil“:
  captchas solving of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 8400 another categories of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can use XEvil 4.0 with any most popular SEO/SMM programms: iMacros, XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

  Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.

  FREE DEMO AVAILABLE!

  Good luck!

  http://XEvil.net/

 2. I just want to tell you that I am just newbie to blogging and actually loved your web page. Most likely I’m want to bookmark your site . You amazingly have good stories. Bless you for sharing with us your web site.

 3. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this site. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills has encouraged me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ