Sviatok sv.Valentína

6
1370

Legenda o sv.Valentínovi

Valentín sa oslavuje 14. februára. Tento deň je sviatkom všetkých zamilovaných, kedy si vyznávame lásku viac ako inokedy. Obdarúvame sa kvetmi, sladkosťami, či inými drobnosťami a stretávame sa na romantických miestach. Vedeli ste však, že sviatok Sv. Valentína nie je novodobým výmyslom? Viete, kto to bol sv. Valentín a prečo si ľudia práve v tento deň vyznávajú lásku?

Jedna legenda hovorí, že Valentín bol kňaz, ktorý slúžil počas 3. storočia v Ríme. Keď sa vládca Emperor Claudius II. rozhodol, že slobodní muži by mali byť radšej vojakmi ako tí, ktorí majú rodiny, zakázal pre nich maželstvo. Valentín, uvedomujúci si nespravodlivosť tohto vyhlásenia, neposlúchol Claudiusa a pokračoval tajne v sobášení mladých zaľúbencov. Keď však tajné sobáše Valentína boli odhalené, Claudius ho prikázal zabiť. Mladé páry potom navštevovali jeho hrob a nosili mu kvety a oznámenia o ich svadbe. A kedy vlastne zomrel? Povráva sa, že 14. 2.

 • Zaujímavé fakty o Valentíne
  1. V Anglicku sa traduje, že 14. februára si vtáci, najmä holuby a labute, volia svojichshutterstock_554222635 partnerov na celý život.
 • 2. Penicilín bol predstavený práve 14. februára v roku 1929.
 • 3. Ročne si ľudia vymenia približne 150 miliónov Valentínskych pohľadníc, čo robí
  z Valentína druhý najväčší sviatok posielania pohľadníc po Vianociach.
 • 4. Prvá bonboniéra v tvare srdca bola predstavená v roku 1868. Dnes sa na sviatok zaľúbených vo svete predá viac ako 36 miliónov bonboniér v tvare srdca každý rok. To je asi 58 miliónov kusov čokolád!
 • 5. Až 15% amerických žien si kúpi kvety samy pre seba.
 • 6. Muži na Valentína minú 2x viac peňazí na darčeky ako ženy. Priemerne je to okolo 110€.
 • 7. Fráza ‘‘nosiť srdce na rukáve‘‘ má historický význam. V stredoveku si mali mladí ľudia vytiahnuť meno svojho valentínka z misy. Museli nosiť meno vytiahnutej osoby na rukáve po dobu jedného týždňa.
 • 8. Každý rok na Valentína prichádza do talianskeho mesta Verona približne 1000 listov, ktoré sú adresované Júlii. Je to mesto, kde žili Romeo a Júlia, mladí milenci z hry Hamlet od Shakespearea.
 • 9. Najmenej 9 miliónov ľudí kupuje darček pre svojich domácich miláčikov na Valentína.
 • 10. Po tom, ako bol kňaz Valentín pochovaný, Julie, dcéra jeho žalárnika, zasadila mandľový strom s ružovými kvetmi blízko jeho hrobu. Mandľový strom je až dodnes symbolom trvalého priateľstva a lásky.

A ako trávia sviatok svätého Valentína slobodní ľudia?
Kúpia si napríklad čokoládu, nafúknu si balóniky, namaľujú im tváre a následne si pustia jeden z príliš romantických filmov ako City lights od Charlieho Chaplina alebo Nezabudnuteľná cesta od Nicholasa Sparksa. Niektoré extrémne prípady si môžu pribaliť aj balíček vreckoviek, ak ich náhodou pochytí tá citlivá chvíľka.

História sviatku Valentína zostáva neobjasneným tajomstvom, avšak legenda nás sprevádza až do dnešných dní. Vieme, že február sa už odpradávna považuje za mesiac romantiky. Preto, či už tento sviatok uznávate alebo nie, môžete si byť istí, že slovami či gestami lásky určite potešíte. Či už to bude na Valentína alebo v iný deň roku, dajme smelo najavo svoju lásku, svoje city svojim blízkym.

autor: Miriam Gajková

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokVINTAGE štýl
Ďalší článokČo sú to emodži?

6 KOMENTÁRE

 1. This is the appropriate blog for anyone who needs to find out about this topic. You notice so much its nearly arduous to argue with you (not that I actually would need…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, simply nice!

 2. Incredible update of captchas regignizing software „XRumer 16.0 + XEvil“:
  captcha recognition of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 8400 another types of captcha,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can use XEvil 4.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

  Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.

  FREE DEMO AVAILABLE!

  See you later!

  http://XEvil.net/

 3. I just want to mention I’m newbie to blogging and site-building and truly loved you’re blog site. Probably I’m want to bookmark your site . You amazingly come with good writings. Thanks a lot for sharing with us your blog site.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ